Strona główna Oferta Narty Rowery Jaskinie Wspinaczka Krótkofalarstwo Galeria Inne
 

ROWERY

  >>>Wybrane w tych rejonach niektóre trasy rowerowe<<<


Rowery górskie stwarzają nieograniczone możliwości poruszania się w górach, dlatego od paru lat obserwuje się wzrost osób jeżdżących na rowerach górskich. Na rowerze MTB staramy się jeździć po terenie a drogi asfaltowe służą nam do dojechania w rejon interesującego terenu lub do zamknięcia pętli. Góry, które nie mają charakteru wysokogórskiego lepiej poznawać przy pomocy roweru. Dla kolarstwa górskiego trasę można znaleźć w dowolnym kierunku z danego punktu. Rower górski jest bardzo uniwersalny. Na rowerze jeździ się głównie po stopnieniu śniegów na wiosnę ponieważ umożliwia nam utrzymanie kondycji po nartach do sezonu wspinaczkowego w lecie. Analogicznie jest jesienią kiedy kończy się lato a do zimy jeszcze pozostaje dużo czasu wtedy rower górski jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki rowerowi można poznać najlepiej dany rejon i ludzi tam mieszkających. Gdyż w porównaniu z turystyką pieszą poruszamy się szybciej i w tym samym czasie pokonamy większy teren w odpowiedniej prędkości umożliwiającej zapoznanie się z terenem co przy pomocy samochodu jest niemożliwe bo wszystko przebiega za szybko.

Przygotowując się do wypraw rowerowych MTB należy pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Trzeba zawsze zabierać apteczkę, parę niezbędnych narzędzi gdyż znajomość mechaniki roweru w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo. Pamiętać należy o odpowiednich mapach oraz o kompasie lub GPS. Tymi elementami nawigacji należy umieć się sprawnie posługiwać. Zwracam uwagę na mapy gdyż nie wszystkie nadają się do kolarstwa górskiego. Polecam montaż liczników rowerowych oraz w okresie późnej jesieni odpowiedniego oświetlenia. Duży wpływ na bezpieczeństwo ma posiadanie telefonu komórkowego. W GSM Plus bezpłatny numer do TOPR, GOPR +48 601 100 300, krótkofalowcy mają dodatkowe możliwości na UKF-ie, przemiennik na Gubałówce pracuje na 145 700 Mhz.

Szczyrbskie Pleso

Ciekawymi terenami do MTB jest np. Pogórze Gliczarowskie, Pogórze Gubałowskie, Zgorzeliskowy Dział, Brzegowski Dział. Ostatnio po uruchomieniu przejść granicznych w Kacwinie, Jurgowie, Łapszance, można jeździć po Magurze Spiskiej. Również Pieniny dzięki otwarciom granic są interesującym terenem. Ostatnio Góry Lewockie po likwidacji poligonu stały się jednym z ciekawszych terenów kolarstwa górskiego. Sprawa z rowerami w latach 80-tych była prosta, gdyż wiadomo było co oznacza rower górski jednak z czasem wszystko się skomplikowało. Dzisiaj w zależności od przeznaczenia rowery górskie dzieli się na kilka kategorii; teraz mamy rowery trekingowe, do XC, enduro, dualowe, freeridowe, downhilowe oraz inne które są przejściowymi i trudno je zaklasyfikować.


BEZ K A S K U W GÓRACH NAWET SIĘ NIE POKAZUJ !!!

Magura Spiska


26 powodów...
dla których rower górski jest lepszy od kobiety:
1. Rower górski nigdy nie zachodzi w ciąże.
2. Nie ma takich dni w miesiącu kiedy nie mógłbyś jeździć na rowerze górskim.
3. Rower górski nie ma rodziców.
4. Możesz pożyczyć swój rower górski kumplowi.
5. Twój rower górski nie interesuje się na ilu innych rowerach wcześniej jeździłeś.
6. Kiedy jedziecie ty i Twój rower górski osiągacie szczyt zawsze w tym samym momencie.
7. Twój rower górski nie gniewa się gdy oglądasz się za innymi rowerami górskimi.
8. Twój rower górski nie interesuje się ile masz jeszcze innych rowerów.
9. Twój rower górski nie ma nic przeciwko czytaniu pisemek o rowerach.
10. Nigdy nie usłyszysz "Niespodzianka! Będziesz miał nowy rowerek" dopóki nie pójdziesz do sklepu i nie kupisz go sobie.
11. Jeżeli pęknie Ci guma możesz to łatwo naprawić.
12. Jeżeli Twój rower górski złapie luzy możesz je usunąć.
13. Nie musisz być zazdrosny o faceta, który pracuje nad Twoim rowerem górskim.
14. Jeżeli obrzucisz obelgami swój rower górski nie musisz go przepraszać przed następną jazdą.
15. Możesz jeździć na swoim rowerze górskim tak długo jak zechcesz i nie będzie się czuł obolały.
16. Możesz przestać jeździć na swoim rowerze górskim kiedy przyjdzie Ci na to ochota, a on i tak nie będzie sfrustrowany.
17. Twoi rodzice nie będą utrzymywać kontaktów z Twoim starym rowerem górskim jeżeli go porzucisz.
18. Rower górski nie mówi, że go boli głowa.
19. Rower górski nie czyni Ci wymówek jeżeli jesteś kiepskim kolarzem.
20. Twój rower górski nigdy nie ma ochoty wyjść na noc z innymi rowerami górskimi.
21. Rower górski nie narzeka, że się spóźniłeś.
22. Nie musisz brać prysznica przed jazdą na rowerze górskim.
23. Jeżeli Twój rower górski staro wygląda możesz go pomalować lub kupić nowe części.
24. Możesz przejechać się na nowym rowerze górskim od razu. Nie musisz dawać mu kwiatów, zabierać go do kina, czy poznawać jego rodziców.
25. Jedynym zabezpieczeniem jakiego musisz używać jeżdżąc na rowerze to Twój kask.
26. Kiedy jesteś w damsko-męskim towarzystwie, możesz bez stresu opowiadać o swojej ostatniej fantastycznej przejażdżce.

Modlitwa rowerzysty ...

-Boże, który nigdy nie jeździłeś na rowerze, mniej pieczę nad tymi, którzy go potrzebują. Ty jeden wiesz, na jakie niebezpieczeństwa i przeciwności są narażeni. Wysłuchaj nas i wspomagaj pod górę. Z góry nie ma potrzeby. Czuwaj nad nami, kiedy zawiodą hamulce. Czuwaj, kiedy nogawka wkręci się w łańcuch. Chroń nas przed policją, kiedy jedziemy po nie właściwej stronie. Usuń sprzed kół kamienie, bo możemy się na nich naprawdę przejechać. Usuń gwoździe, kawałki szkła i inne ostre przedmioty. Podtrzymaj nas, kiedy wjeżdżamy w głęboką dziurę z wodą, którą wzięliśmy za płytką kałużę. Wybawiaj nas z błotnistych dróg, zwłaszcza podczas deszczu. Ocal nas od błota, kiedy mamy na sobie czyste ubranie. Uchroń od złodziei rowerowych i od psów, które lubią nas ścigać i gryźć w pięty. A przede wszystkim, daj nam zarobić na samochód. Amen. - Cleunice Orlandi de Lime.


Liptowska MaraRower to dzieło geniusza – maszyna, która najwydajniej przekłada pracę ludzkich mięśni na przemieszczanie się.

Ponad 95 proc. wysiłku mięśni osoby pedałującej przekłada się na ruch do przodu, a zaledwie niecałe 5 proc. marnowane jest wskutek oporów tocznych, tarcia w łożyskach itp. Jazda na rowerze jest bardziej efektywna niż chodzenie - gdy idziemy przy każdym kroku część energii marnujemy na unoszenie całego ciała.

Jednak to, jak szybko jedziemy, zależy w dużej mierze od energii włożonej w pokonanie oporu powietrza. Aby podwoić prędkość, trzeba ponad 2-krotnie zwiększyć zużycie energii. Jeśli podczas jazdy po płaskim przy bezwietrznej pogodzie przyspieszymy z 12 km/h do 32 km/h, opór powietrza zwiększy się aż o 1800 proc.

Dlatego jazda „na kole” innego rowerzysty bardzo się opłaca (co łatwo zaobserwować podczas wyścigów kolarskich). Przy prędkości 32 km/h zmniejsza ona zużycie energii o 18 proc., a przy 40 km/h - o 27 proc.

To co, czas na rower? 

Źródło: www.cptips.com